The First World War
Officers of The Royal Canadian Regiment

Lieut. Guy Cyril St. Pourgin de Dombasle, O.B.E.

Soldiers of the First World War database entry - G. C. St. P. de Dombasle

Service:

First World War Honours and Awards to Canadians in British Fying Services.

From the data base at airforce.ca, prepared with assistance from Surgeon Commander (ex F/O) John Blatherwick, CM, CD, MD.

DE DOMBASLE, Lieutenant-Colonel Guy C. St.G - Officer, Order of the British Empire - awarded as per London Gazette dated 3 June 1919. Born in Calcutta, 1883; joined Gloucester Regiment and served in South Africa. In Canada at outbreak of war and joined the Canadian Expeditionary Force. Detached from Royal Canadian Regiment to RFC, December 1915; appointed Flying Officer (Observer), 15 February 1916; with No.44 Reserve Squadron, 16 May 1916; to No.27 Squadron, 20 October 1916; commanded No.1 Squadron, December 1916 to early 1917; appointed Squadron Commander (Temporary Lieutenant-Colonel) as Commandant, School of Military Aeronautics, August 1917. In 1920 appointed to command No.8 Wing (Marske) and the to Group Headquarters, Kenley. July 1922, posted to Headquarters Iraq Command (Air Staff duties). From October 1923 to December 1924 on staff of Station Hinaidi. Commanded Station Northolt, January 1925 to August 1927; appointed Inspector of Recruiting, RAF. Died in a nursing home, 7 July 1929. Charles Grey, in the obituary notice published in The Aeroplane (10 July 1929) wrote, "Wing Commander de Dombasle, though not a young man, was one of the finest players of Lawn Tennis in the RAF. He never won a championship, but he was always there or thereabouts. He was a fine all-round sportsman and won the affection and respect of all who served under or with him."

Date of Birth - 11 Feb 1880

Date of Death - 7 Jul 29; Wg Cdr de Dombasle G C St.P (Guy Cyril St. Pourcin), OBE

Follow The Regimental Rogue on facebook.